HISTORIA KLUBU CUPRUM LUBIN

Po raz pierwszy zespół został zgłoszony do rozgrywek prowadzonych przez Polski Związek Piłki Siatkowej w 2001r. Wszystko rozpoczęło się od rozgrywek organizowanych w ramach KGHM Polska Miedź S.A. Spotkała się tutaj grupa sympatyków siatkówki, którzy chcieli rywalizować między sobą na tym polu. Tak powstały rozgrywki Ligi Drużyn Kierowniczych KGHM Polska Miedź S.A.

Już w trakcie rozgrywek okazało się, ze pośród pracowników Polskiej Miedzi jest sporo takich, którzy kiedyś albo grali w szkole na przyzwoitym poziomie, albo grali w klubach. Są to zarówno osoby kierownictwa i dozoru oddziałów Polskiej Miedzi jak i pracownicy na stanowiskach robotniczych. Wyselekcjonowała się z tego grupa osób, która postanowiła sprawdzić swoje umiejętności na tle innych zespołów. I tak zespół złożony z pracowników: ZG "LUBIN", "Polkowice Sieroszowice", "Rudna", Jednostki Ratownictwa-Górniczo Hutniczego, Huty Miedzi "Głogów" oraz KGHM Metraco zaistniał na siatkarskiej mapie Polski.

Profesjonalne granie nie zmieniło tego co było jego początkiem. W dalszym ciągu MKS Cuprum Lubin zajmuje się prowadzeniem Ligi Drużyn Kierowniczych KGHM Polska Miedź S.A. Rozgrywki, w których początkowo, występowały tylko trzy zespoły, rozrosły się do pokaźnej imprezy. W ostatnim sezonie uczestniczyło w nich 13 zespołów reprezentujących prawie wszystkie oddziały KGHM w tym Spółki Grupy Kapitałowej. Liga toczy się już szósty rok i obserwując zaangażowanie jej uczestników z pewnością będzie trwać jeszcze wiele lat.

Od sezonu 2001/2002 siatkówka w Lubinie stopniowo pięła się do góry po ligowej drabince. Przez trzy lata gry w IV lidze naszym siatkarzom udało się zająć raz trzecie i raz czwarte miejsce w rozgrywkach. Kluczowy okazał się sezon 2003/2004, kiedy to „miedziowi” zdobyli drugą lokatę w turnieju finałowym ligi. Dzięki temu rok później mogli się już mierzyć w rozgrywkach wyższej, bo III-ligowej klasy. Dwa lata spokojnego grania na tych parkietach również przyniosły efekty. Stopniowy rozwój i coraz lepsi zawodnicy spowodowali, że w trzecim roku występów na III-ligowych parkietach naszymi siatkarzom udało się wygrać turniej finałowy i pokonać kolejny szczebel w ligowej hierarchii. W ten sposób „miedziowi” rozpoczęli kolejny etap swojej historii, ponieważ od sezonu 2007/2008 występowali już na parkietach II ligi. Podczas czterech spędzonych tam lat stopniowo pięli się wyżej – 4 pozycja w roku 2010 dawała nadzieję na kolejne sukcesy naszego zespołu. Rosnące zainteresowanie powodowało również zwiększenie zainteresowania kibiców, co zawsze przekłada się na kolejne sukcesy klubu. Tak było również w tym przypadku. Na koniec sezonu 2010/2011 nasi siatkarze odnieśli zwycięstwo w Turnieju Mistrzów Grup II ligi i od kolejnych rozgrywek byli już członkami I-ligowej ekipy.

Był to kolejny etap na drodze do sukcesów, które niewątpliwie czekały na Cuprum Lubin. Przez trzy lata gry na pierwszoligowych parkietach w zespole zmieniło się bardzo dużo. Trenerem został debiutant Paweł Szabelski, a do zespołu sprowadzono siatkarzy doświadczonych oraz uznanych w środowisku, wśród których był m.in. Marcin Kryś, Paweł Szabelski, czy największa jak do tej pory gwiazda klubu, która pojawiła się w Cuprum w 2013 roku – były środkowy reprezentacji Polski – Łukasz Kadziewicz. Siatkarze szybko znaleźli wspólny język zarówno z trenerem jak i między sobą, co pokazywały wyniki. W sezonie 2013/2014 niestety ligi nie udało się wygrać, ale miejsce na podium w turnieju finałowym również można uznać za ogromny sukces. Jeszcze większym było niewątpliwie zrobienie kolejnego kroku, tj. spełnienie warunków oraz pozytywny akces do PlusLigi.

Dzięki zaangażowaniu członków zespołu, działaczy oraz przede wszystkim sponsorów w sezonie 2014/2015 Cuprum Lubin rozpoczęło nowy etap w swojej historii. Możliwość występowania w najlepszej klasie rozgrywek siatkarskich w Polsce jest niewątpliwie powodem do dumy. Jako zespół PlusLigi, która uznawana jest za jedną z trzech najlepszych lig świata, mamy przyjemność mierzyć się z trudnymi przeciwnikami i w pięknej, nowoczesnej hali przy ul. Odrodzenia 28B tworzyć dla naszych kibiców widowiska sportowe na najwyższym poziomie. Liczymy na to, że uda nam się utrzymać takie tempo rozwoju i w przeciągu kilku kolejnych lat staniemy się uznanym oraz liczącym się graczem w walce o ligowe medale!

Kibice

Pierwsze mecze zespołu siatkarskiego były obserwowane głównie przez rodziny, znajomych i kolegów z pracy. Była to niewielka grupa ludzi, którzy o meczach dowiadywali się od samych zawodników. Z czasem coraz liczniejsza grupa sympatyków siatkówki wiedziała już, że w Lubinie jest zespół siatkarski, który można obejrzeć i który prezentuje coraz wyższy poziom. Na meczach zaczęli się pojawiać mieszkańcy Legnicy, Głogowa i Polkowic. Kibice tworzyli atmosferę, może jeszcze nie taką, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, jaką można zobaczyć w telewizji na meczach siatkówki, ale to też była nowa jakość. Doszło do tego, że na meczach o awans do II Ligi, chętnych do obejrzenia meczu było tak dużo, że nie mieścili się w sali. Coraz większe zainteresowanie sprawiło, że działacze klubu zdecydowali się na organizowanie kolejnych spotkań w hali przy Szkole Podstawowej Nr 14, która była w stanie pomieścić większą ilość kibiców. Z czasem zawiązał się oficjalny Klub Kibica Cuprum Lubin, który swoim dopingiem wspierał poczynania siatkarzy w I lidze. W sezonie 2014/2015 udało nam się zrobić kolejny krok w przód. Na rozgrywki PlusLigi przenieśliśmy się do zupełnie nowej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Odrodzenia 28B w Lubinie. Ten nowoczesny obiekt jest w stanie pomieścić ponad 3700 kibiców, co stanowi kolejny etap w rozwoju klubu. Możliwość zaproszenia tak dużej liczby kibiców na nasze spotkania bardzo cieszy i w związku z tym mamy nadzieję, że popularność naszego zespołu wśród lokalnych kibiców będzie rosła wraz z rozwojem Cuprum Lubin!

Przyszłość

Przez kilka ostatnich lat wspólnymi siłami pracowaliśmy na organizacyjny oraz sportowy sukces Cuprum Lubin. Początkowo naszych zawodników stanowili pracownicy skupieni wokół KGHM PM S.A., którzy po zakończonej pracy mieli jeszcze siły i chęci, aby angażować się w aktywność sportową i zagrażać swoim ligowym przeciwnikom.

Obecnie jednak Cuprum Lubin S.A. stanowi w pełni profesjonalny klub siatkarski, który zatrudnia zawodników zarówno polskich jak i zagranicznych. KGHM PM S.A. nadal jest naszym bardzo ważnym partnerem, bez którego nie moglibyśmy liczyć na tak szybki rozwój. Teraz kiedy znaleźliśmy się wśród najlepszych drużyn kraju chcemy pracować na to, aby rok po roku tworzyć zesspół, który zagrozi najbardziej znanym markom siatkarskim w naszym kraju oraz - w przyszłości - także za granicą. Aby nam się to udało, potrzebna jest nie tyko pasja, ambicje czy zaangażowanie, ale również życzliwość i chęć wspierania naszej drużyny okazywana ciągle przez naszych sponsorów, współpracowników czy włodarzy miasta. Od tego bowiem zależy funkcjonowanie klubu, który już pokazał, że stać go na wiele. Zespół tę życzliwość i hojność postara się zamienić na sukces sportowy. Mamy nadzieję, że będzie można się o tym przekonać już w najbliższym czasie.