DOŁĄCZ DO #TEAMDKMS!

AKTUALNOŚCI, WARTO POMAGAĆ

I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

Kolejny już raz Miedziowi zapraszają do wzięcia udziału w akcji DKMS.  Podczas meczu Cuprum Lubin z Treflem Gdańsk, Stowarzyszenie Klub Kibica Cuprum Lubin wspólnie z Fundacją DKMS prowadzić będzie rejestrację potencjalnych Dawców szpiku. Każdy z nas będzie mógł dokonać rejestracji przed meczem, w przerwach spotkania oraz po jego zakończeniu.

 Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia. Taką właśnie rejestrację będziemy prowadzili podczas meczu 11. kolejki.

Każdy kibic może być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby! Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy jest w najlepszym wypadku jak 1: 20 000, a czasem nawet 1 do kilku milionów! Im więcej osób się zarejestruje tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi. To właśnie Ty możesz być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby!

 Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to ok. 5 minut i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, wskazane jest, aby mieli ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Zachęcamy Was gorąco do wzięcia udziału w tej akcji!

 

 

O Fundacji

 Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 143 000 (lipiec 2017) potencjalnych dawców. 4 376 (lipiec 2017) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.