Drużyna Miedziowych w komplecie!

AKTUALNOŚCI

Czas przedstawić ostatni element miedziowej układanki na nadchodzący sezon 2022/2023! Skład Cuprum Lubin zamyka ukraiński przyjmujący Illia Kovalov. Na swojej pozycji będzie rywalizował z Wojciechem Ferensem, Alexandrem Bergerem i młodym Dominikiem Czernym. 

Illia Kovalov to 25-letni przyjmujący, który ma na swoim koncie występy w lidze estońskiej, francuskiej, rosyjskiej i swojej rodzimej – ukraińskiej, gdzie wywalczył najwięcej medali. Trzy razy stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Ukrainy, dwa razy zdobył Puchar i dwa razy Superpuchar Ukrainy. – Mam dobre wspomnienia z każdego klubu i państwa, gdzie grałem, ale najbardziej komfortowy i stabilny sezon rozegrałem w Ukrainie w zespole Barkom Kazhany. Ten klub w nowym sezonie także zagra w PlusLidze – mówi Illia. 

Kovalov rozpoczął poprzedni sezon w rosyjskiej ekstraklasowej drużynie – Gazpromie Ugra-Surgut. Na początku marca tego roku zmienił go jednak na francuski Saint-Nazaire Volley-Ball Atlantique. – Gdy wybuchła wojna, zdecydowałem się zerwać kontrakt. Na szczęście pojawiła się możliwość, by zakończyć sezon we Francji – opowiada. Kolejnym kierunkiem w karierze przyjmującego będzie PlusLiga, gdzie czeka go debiut. – Jestem bardzo podekscytowany, że zagram w Polsce! Zdaję sobie sprawę, że występują tutaj najwyższej klasy zawodnicy, a sama liga jest jedną z najmocniejszych na świecie. 

Illia Kovalov od kilku lat gra w reprezentacji Ukrainy. Brał udział w mistrzostwach Europy w 2021 roku, w których jego kadra uplasowała się w połowie stawki. – Moim marzeniem jest wystąpienie na igrzyskach olimpijskich. Teraz jednak, jak wszyscy w moim kraju, najbardziej marzę o pokoju w Ukrainie – mówi Illia. 

Witamy w Polsce i w PlusLidze! 

___________________

Illia Kovalov

Narodowość: ukraińska

Data urodzenia: 31 sierpnia 1996

Pozycja: przyjmujący

Wzrost: 198 cm

Poprzedni sezon: Saint-Nazaire Volley-Ball Atlantique (FRA)