Marcin Kryś o karierze sportowej …

AKTUALNOŚCI

1. Jak przebiegała Twoja dotychczasowa kariera sportowa?
Myślę ,że na poważnie siatkówką zacząłem się interesować kończąc szkołę podstawową w Wieluniu a rozpoczynając naukę w klasie sportowej IX LO im.CK Norwida w Częstochowie.
Tam zyskałem bardzo wiele sportowo, nauczono mnie profesjonalnego podejścia do siatkówki, to tam zdobyłem swoje pierwsze medale Mistrzostw Polski Kadetów i Juniorów, i to tam mogłem ogrywać się w 2 lidze seniorów. Kończąc ten etap jako nieliczny trafiłem do pierwszego zespołu AZS Częstochowa, gdzie zdobyliśmy brązowy medal, jak również posmakowałem gry w lidze mistrzów. Potem był okres gry w takich klubach jak Avia Świdnik (1 liga), AZS Nysa (Plus Liga i 1 liga) i Siatkarza Wieluń, z którym awansowaliśmy do PLUS Ligi i w 1 sezonie utrzymaliśmy się w gronie najlepszych.
Następnie trafiłem do Jadaru Radom, gdzie niestety w finale ligi ulegliśmy Treflowi Gdańsk. Po tym okresie postanowiłem spróbować swoich sił zagranicą. Nie był to daleki wyjazd, gdyż blisko na Słowację do wicemistrza tego kraju Chemes Humenne. Były to udane 2 sezony ukoronowane mistrzostwem i wicemistrzostwem kraju, jak również Final Four MEVZY.
Jeśli chodzi o reprezentację to niestety nie dane było mi trafić do Reprezentacji seniorów. Ale czas spędzony w reprezentacjach kadetów i juniorów wspominam bardzo miło, gdyż udało się zdobyć medale mistrzostw Świata i europy. Teraz rozpoczynam nowy etap w Cuprum Mundo Lubin i mam nadzieję, że będzie również udany jak dotychczas.
2. Z jakim klubem osiągnąłeś największy sportowy sukces?
Ciężko stwierdzić, które moje osiągnięcie było największym sukcesem sportowym.
Cały czas wierzę , że jeszcze wszystko przede mną. Na pewno osiągnięcia, które są
dla mnie najbardziej wartościowe to brązowy medal Mistrzostw Polski z AZS Częstochowa,
awans do PLUS Ligi z Pamapolem Siatkarz Wieluń oraz Mistrzostwo Słowacji z Chemes Humenne. Również grę w pucharach CEV , Chellenge Cup czy Lidze Mistrzów uważam za swój mały sukces, gdyż nie każdy może posmakować meczy o taką stawkę.
A jeśli chodzi o reprezentację, to oczywiście Mistrzostwo Świata Juniorów. Oczywiście w każdym klubie były też mniejsze lub większe cele do zrealizowania, które również uważam za swoje małe sukcesy.
3. Podobieństwa i różnice między polską ligą a słowacką?
Na pewno liga słowacka jest słabsza od polskiej PLUS Ligi, ale myślę, że najlepsze 4 zespoły słowackie mogłyby swobodnie rywalizować z zespołami 1 ligi z górnej jej części. Za to liga MEVZA to już o wiele wyższy poziom, gdzie występują zespoły z różnych krajów, grające również w europejskich pucharach. Jeśli chodzi też o same rozgrywki ligi słowackiej, to różnica polega na tym, że zespół, który występuje w lidze środkowoeuropejskiej MEVZA, zaczyna grę w lidze słowackiej dopiero od fazy play-off czyli
fazy decydującej już o końcowym rezultacie. Jest to spowodowane różnica między najlepszymi zespołami a tymi słabszymi oraz konfliktem terminów ligi słowackiej i ligi MEVZA.
4. Dlaczego zdecydowałeś się na grę w Cuprum MUNDO Lubin?
Zdecydowałem się przyjąć ofertę Cuprum Mundo Lubin, ponieważ jest to ambitny klub, który chce cały czas się rozwijać i zainteresowany jest grą w najwyższej klasie rozgrywkowej. Również to, że klub jest stabilny finansowo miało duży wpływ na moją decyzję. Po dwóch latach spędzonych poza granicami naszego kraju, wspólnie z żoną zdecydowaliśmy, że jest to dobry moment na powrót.