Obchody 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej

AKTUALNOŚCI

Jak co roku, w ostatni dzień sierpnia wspominamy niezwykle ważne dla każdego mieszkańca naszego miasta dramatyczne wydarzenia Zbrodni Lubińskiej. W tym roku obchodzimy okrągłą 40. rocznicę. Z tej okazji Miasto Lubin przygotowało uroczyste obchody.

Czterdzieści lat temu, 31 sierpnia 1982 roku kilka tysięcy ludzi wyszło na ulice Lubina, by wziąć udział w pokojowej manifestacji. Część z nich przyniosło kwiaty, z których planowano ułożyć znak krzyża. Nie spodobało się to Milicji Obywatelskiej, która otworzyła ogień do manifestujących. Zginęły trzy osoby, a kilkanaście osób zostało rannych. Na znak pamięci o ofiarach zajścia w Lubinie co roku wspominamy tych ludzi i wydarzenie.

W tym roku przypada okrągła 40. rocznica wydarzeń lubińskich. Uroczystości rozpoczną się jutro (31 sierpnia) o godzinie 15:30 na Wzgórzu Zamkowym, kiedy to pod Pomnikiem Ofiar Pamięci Lubina 82′ zostaną złożone kwiaty. O godzinie 17:00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem Biskupa Ignacego Deca, połączona z uroczystą inauguracją odrestaurowanych organów.

Inauguracja organów zapoczątkuje szereg wydarzeń i imprez kulturalnych, które potrwają aż do 3 września w ramach nowego programu Miasta – LUBIN CULTURE 2022. Przewidziane są m.in. recitale, warsztaty, a także zajęcia dla dzieci. Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń organizowanych przez miasto Lubin z okazji rocznicy Zbrodni Lubińskiej znajdziecie TUTAJ.

PROGRAM WYDARZEŃ w dniu 31.08:

godz. 15.30 – Uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82

godz. 16.40 – pokaz żonglowania chorągwiami Gwardia Gryfa, plac przed kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie

godz. 17.00 – uroczysta Msza Św. z poświęceniem organów pod przewodnictwem Biskupa Ignacego Deca