Zmiany w PlusLidze. Sezon bez play-offów.

AKTUALNOŚCI

Zakończone niedawno spotkanie prezesów klubów PlusLigi w Arłamowie przyniosło rozstrzygnięcia dotyczące sezonu 2015/2016. Zgodnie z decyzją podjętą przez przedstawicieli każdego z zespołów oraz zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej nadchodzące rozgrywki odbędą się bez fay play-off.

Ustalenia te sprawiają, że znacząco podniesie się ważność wyników uzyskiwanych w fazie zasadniczej. Po jej zakończeniu bowiem drużyny z miejsc 1 i 2 stoczą bezpośrednią walkę o mistrzostwo Polski. Między zespołami, które zajmą miejsca 3 i 4, rozegra się natomiast bój o brązowy medal. Walkę o pozostałe miejsca (5-6, 7-8 itd.) zakończą już dwa zwycięstwa jednego z zespołów.

Także czas trwania sezonu 2015/2016 będzie się różnił od mijającego. Wszystko wskazuje na to, że pierwszy mecz zostanie rozegrany 30 lub 31 października, czyli prawie miesiąc później, niż miało to miejsce w zakończonym już sezonie. Walka o medale rozstrzygnie się wcześniej, co nie oznacza, że ominą nas mecze w tygodniu – w środę siatkarze zagrają w tym sezonie 8 razy.

Wszystkie wymienione zmiany to ukłon w stronę walczącej o bilet na Igrzyska Olimpijskie kadry narodowej. Wiele się bowiem mówiło o zmęczeniu i przeciążeniu siatkarzy grających po sezonie ligowym w biało-czerwonych barwach. Rezygnacja z play-offów oraz wcześniejsze zakończenie zmagań ma wpłynąć na zmniejszenie tych obciążeń.

Wśród innych nowości, które również pojawią się w PlusLidze będzie także czternastoosobowy skład, który będze można zgłosić do meczu. Dodatkowo dopuszczone zostaną tzw. „transfery medyczne”. Klub, zgodnie z ustalonymi zasadami, będzie miał prawo zakontraktować nowego zawodnika, jeśli inny – na skutek kontuzji – wypadnie ze składu.