#20lecieKlubu: 20 lat minęło jak jeden dzień!

AKTUALNOŚCI, MEDIA

Rok 2021 jest dla nas szczególny. Nie tylko dlatego, że odnieśliśmy w nim serię 5 zwycięstw z rzędu, ale przede wszystkim dlatego, że świętujemy jubileusz 20-lecia istnienia klubu. Za nami faza zasadnicza, więc rozpoczynamy uroczystą celebrację naszego wielkiego święta!

Wszystko zaczęło się pod koniec lat 90. dwudziestego wieku. Wśród pracowników spółki KGHM Polska Miedź S.A. znalazła się spora grupa pasjonatów siatkówki, którzy pogrywali sobie rekreacyjnie i amatorsko po godzinach pracy. W pewnym momencie pojawił się pomysł rozszerzenia rywalizacji sportowej na większą skalę, z czego powstała Liga Drużyn Kierowniczych KGHM Polska Miedź S.A., będąca dopiero zaczątkiem czegoś znacznie większego.

Szybko stało się jasne, że wielu z uczestników tych amatorskich rozgrywek ma świetne warunki fizyczne i prezentuje całkiem dobry poziom. Wtedy narodziła się myśl: „A może by tak sprawdzić się na tle innych zespołów?”. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tak oto w 2001 roku narodził się MKS Cuprum Lubin.

Kręta droga do PlusLigi

Jak każdy klub, tak i my wędrówkę sportową zaczynaliśmy od czwartej ligi. Po trzech latach awansowaliśmy szczebel wyżej, a po kolejnych trzech byliśmy już drugoligowcem. Nasz poziom sportowy z każdym kolejnym sezonem pozwalał zdobywać coraz wyższe lokaty, aż wreszcie w 2011 r. znaleźliśmy się na zapleczu PlusLigi. Liczba 3 jak widać była naszą szczęśliwą, bo właśnie tyle sezonów zabawiliśmy również w pierwszej lidze.

Przełomowy okazał się sezon 2013/2014, w którym pod wodzą Pawła Szabelskiego byliśmy jedną z najsilniejszych ekip w lidze. W składzie mieliśmy wówczas Marcina Krysia, Pawła Siezieniewskiego czy powracającego z zagranicznych wojaży wicemistrza świata Łukasza Kadziewicza. Wygrać ligi niestety się nie udało, jednak mimo to po spełnieniu warunków znaleźliśmy się w gronie najlepszych w Polsce.

Liga Mistrzów Świata

Jako beniaminek wkroczyliśmy w sezonie 2014/2015 w świat jednej z najlepszych lig na świecie. Nowy trener Gheorghe Cretu miał dobre oko do zawodników i stworzył ogromnie waleczną drużynę. Na pokładzie z m.in. Grzegorzem Łomaczem, Szymonem Romaciem oraz dobrze znanymi wszystkim miedziowym kibicom Pawłem Ruskiem czy Maciejem Gorzkiewiczem mocno namieszaliśmy w ligowej tabeli. Fazę zasadniczą zakończyliśmy wtedy na 5. miejscu z bilansem 17 zwycięstw i 9 porażek. Ostatecznie jednak w play-offach zameldowaliśmy się na 7. pozycji, uznając wyższość Jastrzębskiego Węgla i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Dużym krokiem dla zespołu było też przeniesienie się do innej, zdecydowanie większej hali. Od tamtego momentu naszym domem jest Hala Widowiskowo-Sportowa w Regionalnym Centrum Sportowym w Lubinie.

Przez te dwadzieścia długich lat w miedziowych barwach zagrało wielu uznanych siatkarzy polskich, ale również zagranicznych. Pomijając już wymienione wyżej nazwiska, byli to m.in. Łukasz Kaczmarek, Marcin Możdżonek, Marcus Böhme, Robert Täht czy Michał Masny. Oprócz doświadczonych zawodników cenimy sobie też młodość i zapał graczy, którzy dopiero wkraczają w siatkówkę na najwyższym poziomie. Połączenie młodości z doświadczeniem to dla nas najlepszy wybór, dlatego też szukamy młodych talentów i dajemy im szansę pokazania się z jak najlepszej strony.

Patrząc w przyszłość

Wiemy, że patrząc z perspektywy czasu dwadzieścia lat to niewiele. Ale wiemy też, że dla nas było to ogromnie ważne dwadzieścia lat, podczas których zmagaliśmy się z wieloma przeciwnościami losu, miewaliśmy lepsze i gorsze momenty, ale przede wszystkim wiele się nauczyliśmy. Przed nami kolejne długie lata pracy, walki i wkładania całego serca w to, co robimy.

Mimo trudnych warunków, w jakich przyszło nam świętować ten jubileusz, wierzymy, że jesteście z nami duchowo i mocno nas wspieracie! My również nie możemy się doczekać, aż wreszcie zaprosimy Was do hali i wszyscy razem będziemy celebrować każdy następny mecz, jak za starych dobrych czasów. Przed nami kolejne 20 lat i dłużej!

 

W ramach obchodów jubileuszu 20-lecia przygotowaliśmy dla Was wywiady z byłymi zawodnikami oraz osobami związanymi z klubem, a także liczne ciekawostki z naszej 20-letniej historii. Zapraszamy serdecznie do śledzenia miedziowych mediów społecznościowych!