Doświadczenie na siatce zawsze w cenie

AKTUALNOŚCI

Znamy już całą linię miedziowego przyjęcia w sezonie 2021/2022, więc czas rozpocząć transfery na środku siatki. Zaczynamy solidnie od dwóch bardzo doświadczonych zawodników. Dawid Gunia i Paweł Pietraszko pozostają w Lubinie i będą stanowić o sile bloku.

Dawid Gunia to zawodnik doskonale znany wszystkim kibicom Cuprum Lubin. Na boiskach PlusLigi spędził 14 sezonów, z czego cztery bronił naszych miedziowych barw. Wcześniej występował w Cuprum Lubin w latach 2015-2018 i grał wtedy u boku obecnego trenera – Pawła Ruska. Potem nasze drogi się rozeszły, a środkowy reprezentował kolejno Jastrzębski Węgiel i MKS Będzin, ale w 2020 roku powrócił na Dolny Śląsk i pozostaje na dłużej. Sezon 2021/2022 będzie jego piątym w miedziowej ekipie.

W niedawno zakończonych rozgrywkach Dawid Gunia rozegrał 25 meczów, zdobywając 171 punktów. Łącznie zatrzymał rywali na siatce 35 razy. Po domowym spotkaniu z MKS-em Będzin wyróżniono go statuetką MVP, gdyż zanotował wtedy świetny wynik: 100% skuteczności w ataku (7/7), nie popełniając w całym meczu ani jednego błędu własnego. Takich statystyk życzymy Dawidowi w zbliżającym się sezonie 2021/2022 i cieszymy się, że zostaje z nami!

Zacznijmy od gratulacji, bo w ostatnich dniach po raz trzeci zostałeś tatą. Takie chwile nadają nowy sens życiowym priorytetom?

GUNIA: To mój największy pozasportowy sukces! Bardzo się cieszę, że mam dużą i zdrową rodzinę! To jest teraz najważniejsze w moim prywatnym życiu.

O czym marzysz jako zawodnik?

Mam to szczęście, że robię w życiu to, co kocham. I marzę o tym, by robić to jak najdłużej. Chcę w pełnym zdrowiu trenować i grać na 100% swoich możliwości. I marzy mi się też stworzenie zgranej drużyny również poza boiskiem.

Sugerując się Twoim stażem w Cuprum Lubin. można stwierdzić, że znasz ten klub od podszewki. Jaki będziesz dla młodszych kolegów w drużynie? Bardziej mentor czy kumpel?

Tak, bardzo dobrze znam ten klub i jego realia, a w mieście się już zadomowiłem. Chciałbym być mentorem, ale mam raczej duszę „atmosfericza”. Bardzo skupiam się na swojej pracy, bo chcę wypaść zawsze jak najlepiej, ale jeśli ktoś prosi o pomoc lub radę, to jestem zawsze gotowy.

Jaki według Ciebie będzie cel drużyny Cuprum Lubin w nadchodzącym sezonie?

Pójdę tam, gdzie wskaże mi trener. Bo to on ma cel i plan dla drużyny. Mój cel jest zawsze taki sam: włożyć w swoją pracę 100% mocy i serca. Na pewno naszym celem będzie dobra postawa i meczowa walka oraz stwarzanie wyzwań na boisku każdemu, kto stanie do walki z Miedziowymi. A myślę, że ten sportowy cel drużyny wyklaruje się z czasem.

____

Drugim ogniwem na środku siatki jest Paweł Pietraszko. Do naszej drużyny dołączył rok temu, jednak nie od razu pojawił się na parkiecie, gdyż był w trakcie rekonwalescencji po urazie barku. Z zespołem zaczął trenować dopiero w rundzie rewanżowej, jednak swoją postawą na boisku pokazał, że warto było na niego czekać. Najlepiej zaprezentował się w zwycięskim spotkaniu wyjazdowym w Kędzierzynie-Koźlu, podczas którego zdobył 8 punktów: 5 atakiem (100% skuteczności) i 3 oczka z bloku.

Jesteśmy przekonani, że potencjał boiskowy Pietraszki wciąż nie został w pełni odkryty. Mamy nadzieję, że nadchodzący sezon pokaże jego możliwości w pełnej krasie. Paweł, dobrze, że zostajesz w Lubinie!

W poprzednim sezonie głównie wracałeś do formy, a na meczowym boisku mieliśmy okazję Cię podziwiać w pełni dopiero w końcówce sezonu. Czy po takiej przerwie „głód siatkówki” jest większy? 

PIETRASZKO: Oczywiście, że tak! Praktycznie cały sezon przesiedziałem za bandami. Był to dla mnie bardzo trudny i monotonny okres, w którym głównie rehabilitowałem bark. Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie będę mógł w jak największym wymiarze pomóc swojej drużynie na boisku.

O czym teraz marzysz najbardziej jako siatkarz?

W tym momencie marzę właściwie tylko o tym, aby najbliższy sezon rozegrać w pełni zdrowia.

Jak pracujesz nad formą w trakcie wakacji?

Głównie chodzę na siłownię. Jeżdżę też rowerem, biegam i gram w siatkówkę plażową.

Jakie cele stawiasz sobie na przyszły sezon rozgrywek PlusLigi?

Wejście do ósemki byłoby fantastycznym osiągnięciem, ale wszyscy wiemy, że liga będzie bardzo mocna, zresztą jak co roku. Dlatego myślę, że może to być trudne zadanie. Mamy jednak ciekawy zespół i wierzę, że sprawimy kilka niespodzianek.

______________________________                        ____________________________

Dawid Gunia                                                                  Paweł Pietraszko

Data urodzenia: 1 stycznia 1987                                     Data urodzenia: 5 października 1990

Pozycja: środkowy                                                               Pozycja: środkowy

Wzrost: 203 cm                                                                   Wzrost: 203 cm

Zasięg w ataku:  348 cm                                                   Zasięg w ataku:  352 cm

Zasięg w bloku: 319 cm                                                    Zasięg w bloku: 330 cm

Poprzedni sezon: Cuprum Lubin                                   Poprzedni sezon: Cuprum Lubin